Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Ağız Kokusunun Sebepleri nelerdir?

Dişlerimi hep fırçalıyorum ama ağız kokum geçmiyor.

Ağız kokusu, diğer bir deyişle halitozis milyarlarca insanın ortak problemidir. Çoğunlukla diş problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu, bazen sistemik rahatsızlıklar dolayısıyla da olabilir. Sosyal yönden büyük sorunlar yaratan bu durum, psikolojik problemlere de sebebiyet verebilir.

Gerçek ve yalancı ağız kokusu olmak üzere 2 çeşidi vardır. Gerçek ağız kokusu ise geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılır. Geçici ağız kokusu(fizyolojik halitozis) 24-72 saat arasında geçer. Uykudan ilk uyanıldığında veya yenilen gıdalarla oluşabilir. Tedavi gerektirmez.

  • Sülfür üretimi arttırarak ağız kokusuna sebep olan besin maddeleri:
  • Çiğsoğan ve sarımsak
  • Şeker
  • Ağız kuruluğuna sebep olan maddeler: Alkol, sigara
  • Asidik Gıdalar: Kahve, portakal suyu, greyfurt suyu, domates suyu vb.
  • Proteinden zengin gıdalar: Süt ürünleri, et, tavuk, balık

Kalıcı ağız kokusu ise zamanla geçmez ve tedavi gerektirir. Diş sebepli veya medikal sebepli kaynaklı olabilir. Dişsel sebepler arasında dişeti hastalıkları, ağızda mevcut protezler, yaygın diş çürükleri, ağız kuruluğu, ağızdaki enfeksiyonlar ve apseler, geniz akıntısı, alerji ve ağız kanserleri sayılabilir.

Sinüs enfeksiyonları, tonsillit, akciğer hastalığı, karaciğer hastalığı, kan bozuklukları, diyabet, mensturasyon ve karsinomlar medikal sebepli ağız kokusu sebepler arasında sayılabilir.

Kullanılan bazı ilaçlar ağız kuruluğuna yol açarak ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Ağız kokusu şikayetinden muzdarip isek nedenin belirlenmesi ve tedavi edilebilmesi için öncelikle diş hekimimize başvurmamızda fayda var.

Herkese mutlu gülüşler!

Uzm. Dt. Aykut KANAT

Oral İmplantoloji – Endodonti Uzmanı

Eskişehir Diş Hekimi
Endodonti Uzmanı Diş Hekimi Aykut Kanat Eskişehir

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …