Ağız kokusunu nasıl geçirebilirim?

 

Ağız Kokusu …

Ağız kokusu, sosyal ve özel hayatınız da ciddi sorunlar yaşatabilen bir problemdir. Ağız kokusunun ciddi veya zararsız olabilecek birçok nedeni olabilmektedir.

Ağız kokusunun en büyük sebebi nedir?

Ağız kokusunun en büyük sebebi mikrofloradır. Yani ağız içinde rutin olarak yaşayan yüzlerce mikroorganizma türü diyebiliriz.

Ağız kokusu nasıl oluşur?

Ağzımız; sıcak ve nemli bir ortam sunduğundan, bakteriler rahatça çoğalabilmektedir. Bunun üzerine, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin kalıntıları eklendiğinde, bakterilerin besin ihtiyacı da karşılanır ve atık olarak da sülfür gazı açığa çıkar. Bu sülfür gazı da kötü ağız kokusunun sebebidir.

Ağız kokusunu nasıl geçirebilirim?

Ağız gargaraları bakterilerin bir bölümünü öldürüp, geçici olarak ağız kokusunu maskeleyebilir. Fakat kalıcı çözüm için dişlerimizi ve dilimizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemeliyiz.

Ağız kokusuna sebep olan bakterilerin büyük bir bölümü dilimizin arka bölümünde yer alır. Dilinizi dışarıya doğru çıkarıp baktığınızda beyaz-kahverengi renkte pamuğa benzer bir yapı olarak görebilirsiniz. Günde 2 defa, dişlerimizi fırçaladıktan sonra, dilimizi de içerden dışarıya doğru fırçalamalıyız. Bunun için kendi diş fırçamızı veya bunun için özel üretilmiş dil fırçalarını kullanabiliriz.

Proteziniz varsa…

Bunun haricinde takıp çıkarılan protezlere sahipseniz, geceleri bu protezleri çıkarmalı ve temizleyici tabletler vb ürünler kullanarak temizliğini sağlamalısınız. Bir başka etkende tükürük akış seviyeniz yetersiz ise yine kötü ağız kokusu oluşabilir. Bu durumda, şekersiz sakız çiğneme gibi tekniklerle tükürük akış hızınızı arttırabilirsiniz.

Dişlerimi ve dilimi düzenli fırçalıyorum, ağız bakımıma dikkat ediyorum fakat hala ağız kokum geçmiyor, ne yapmalıyım?

Yukarıda söylenenleri yapmanıza rağmen ağız kokunuz geçmiyorsa, diş eti probleminiz olabilir ve diş hekiminiz tarafından müdahale edilmesi gerekebilir. Diş hekiminizden randevu alınız. Mutlu gülüşler!

Uzm. Dt. Aykut Kanat

Endodonti Uzmanı

Instagram.com/aykutkanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat
Uzm. Dt. Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dişte bonding uygulaması nedir?

Herkesin merak ettiği “Bonding” uygulaması nedir? Bonding uygulaması çürümüş, çatlamış, kırılmış, renkleşmiş veya şekil olarak …