Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Diş hekimimize gittik ve çekilmesi gereken bir dişimiz vardı ve çekimi yapıldı. Çekim sonrası dikkat etmemiz gerekenleri diş hekimimizden öğrendik ve bilgilendirici notumuzu aldık fakat diş çekiminin verdiği heyecanla unuttuk.

Peki ne yapmalıyız? Operasyon günü ve sonraki birkaç gün dikkat etmemiz gerekenler neler?

Çekim sonrası diş hekimi tarafından çekim yerine yerleştirilen gazlı bez tamponu konuşmadan ve çiğnemeden 30 dakika boyunca ısıracağız. Aşırı bir kanama yoksa ikinci bir tampon yerleştirmeyeceğiz.

Diş çekimimizin durumuna göre diş hekimimiz önerdi ise, operasyon günü gece yatana kadar, operasyon bölgesine dışarıdan 5’er dakika ara vererek 10’ar dakika boyunca soğuk kompres uygulayacağız.

Operasyon sonrası 2 gün boyunca tükürmeyeceğiz ve tükürüğünüzü yutacağız. Ağzımızı suyla çalkalamayacağız. Tükürürsek kan pıhtısını bozabilir ve kanamanın durmasını engellenebilir.

Uyuşukluk geçene kadar (3-5 saat) bir şey yiyip içmeyeceğiz. Yoksa fark etmeden yanak ve dudaklarımızı ısırarak yaralayabiliriz.

Operasyon sonrası 2 gün boyunca kesinlikle alkol ve sigara tüketmeyeceğiz. Yemek yerken operasyon yapılan tarafı kullanmayacağız. Bu kurala uymazsak dikişler atabilir, yara iyileşmesi bozulabilir ve komplikasyonlar gelişebilir.

Eğer ilaç verildiyse, ilaçlarımızı aksatmadan kullanım önerilerine uyarak kullanacağız.

Operasyon sonrası 24 saat dişlerimizi fırçalamıyoruz. 24 saatten sonra yavaşça, yumuşak hareketlerle yara yüzeyine zarar vermeden dişlerimizi fırçalamaya başlayabiliriz.

Diş çekimi sonrası dikiş atıldıysa, 1 hafta – 10 gün sonra dikişlerimizi aldırabiliriz bunun için diş hekimimizden randevu alacağız.

Beklenmedik bir durum gelişmesi halinde ise diş hekimimize başvuracağız.

Bu öneriler ve diş hekimimizin verdiği diğer önerilere uyduğumuz sürece, problem yaşama ihtimalimizi minimuma indirmiş olacağız.

Herkese mutlu gülüşler!

Uzman Diş Hekimi Aykut KANAT Uzm. Dt.

Oral İmplantoloji, Endodonti Uzmanı

diş çekimi
Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …