Diş Hekimi Aykut Kanat: “Ağız kokusunu gidermek için ne yapmak gerekir?”

Diş Hekimi Aykut Kanat: “Ağız kokusunu gidermek için ne yapmak gerekir?”

Öncelikle ağız kokusunun dişsel problemlerden mi yoksa sistemik problemlerden mi kaynaklandığı diş hekimi tarafından belirlenmelidir.

Ağız kokusunun tedavisi problemin kaynağına göre planlanmalıdır. Sebep sistemik ise kişinin hastalığı ve kullandığı ilaçlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ağızda çürük, kırık diş, uygun olmayan protez, dişeti problemleri mevcutsa diş hekimi tarafından tedavileri yapılmalıdır.

Diş Hekimi Uzm. Dt. Aykut KANAT:

“Diş hekimimizin tedavisinin ardından bu konuda bize ne görev düşüyor?”

Aslında en önemli görevimiz, ağız hijyenimizi maksimum seviyede tutmamızdır. Ağız bakımımızı yaparken diş fırçasının yanı sıradiş ipi ve dil temizleyicilerini de kullanmalıyız. Ağız duşu gibi cihazlar yardımıyla ağzın daha spesifik bölgelerini temizleyebiliriz. Alkollü ağız gargaraları, ağız kuruluğu yaratarak durumu daha da kötüleştirebileceğinden, alkolsüz ağız gargaralarını tercih etmeliyiz.

Şunu da unutmamalıyız ki sprey ve sakız kullanımı ağız kokusunu sadece maskeler. Ayrıca bu ürünleri kullanırken şeker içermemesine dikkat edilmemiz gerekir.

Ağız kokumuzu geçirdikten sonrada 6 ayda bir mutlaka bir dişhekimimizi ziyaret etmeliyiz. Hepimize mutlu gülüşler!

Diş Hekimi Aykut KANAT Uzm. Dt.

Oral İmplantoloji – Endodonti Uzmanı

Diş Hekimi Aykut Kanat
Diş Hekimi Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …