Dişlerimi ne sıklıkla fırçalamalıyım?

Diş Hekimi Aykut Kanat Yazdı:

Dişlerimi ne sıklıkla fırçalamalıyım?

Her ne sıklıkla diş hekimine gitsek de eğer dişlerimizi fırçalamıyorsak, ne yazık ki diş çürüklerinin önüne geçmemiz mümkün değildir.

Dişlerimizi fırçalamadığımızdan dolayı oluşacak çürükler ileride ağız kokusu ve dişlerimizin sinirlerini de etkileyeceğinden ve ağrıyla sonuçlanacak hastalıklara sebep olacaktır. Çürüklerden korunmayı ve sağlıklı bir ağız hijyenine sahip olmayı, profesyonel diş hekimi tedavilerinin ardından sadece siz ağız bakımınız ile sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar herşey tamam, fakat dişlerimi ne kadar fırçalarsam fırçalayım, dişlerim çürüyor dediğinizi duyar gibiyim. Bu soru genel olarak biz diş hekimlerinin en çok duyduğu sorudur. Bu konuda bir başka yazı kaleme alacağım. Kısa bir fırçalama eğitimi ve kendimize duyacağımız güvenle beraber doğru fırçalama kısmını halletmemiz için hiçbir engel yok!

Gelelim sorunun cevabına ve hepimizin aklından geçen 2 şıkka; Günde 2 mi? 3 mü? Yoksa hepimizin gönlünden geçen; Günde 1 mi? İki günde 1 mi? Çalışmalar gösteriyor ki günde 2 kez etkili şekilde yapılan fırçalama ağız ve diş sağlığımızı korumamız için yeterli.

Peki hangi saatlerde ne zaman?

İlk fırçalamamız sabah kahvaltıdan sonra, ikinci fırçalamamız ise akşam yatağa gitmeden önce şeklinde olmalıdır. Eğer hala diş fırçalamamızı bir düzene oturtamadıysak, bu yazı bir miladımız olsun ve bundan sonra dişlerimizi düzenli fırçalamaya başlama sözü verelim.

Herkese mutlu gülüşler!

Uzm. Dt. Aykut KANAT

Oral İmplantoloji – Endodonti Uzmanı

Endodonti Uzmanı Diş Hekimi Aykut Kanat Eskişehir

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …