Dişlerinizi Fırçalamadan Önce Bu Testi Mutlaka Yaptırın!

Dişlerinizi Fırçalamadan Önce Bu Testi Mutlaka Yaptırın!

CRİ TÜRK’te yayınlanan “Doktorla Randevu” programının bu haftaki konuğu Endodonti Uzmanı ve Diş Hekimi Aykut Kanat oldu.

Endodonti Nedir?

Tülin Tonkuş’un sorularını yanıtlayan Dr. Aykut Kanat, toplum arasında çok da fazla bilinmeyen bir branş olan “Endodonti”yi; “Bu kelime antik Yunan döneminden gelmektedir. Antik Yunancada ‘Endo’ bir cismin içi, ‘Odont’ ise diş anlamına gelmekteydi. Yani bu açıdan baktığımız zaman Endodonti, dişin içi anlamına gelmektedir” şeklinde açıklayarak, branş olarak Endodonti’nin ise diş hekimliğinin 8 ana branşından biri olduğunu ve Endodonti uzmanının görevinin bu dokunun hastalıklarını tedavi etmek olduğunu söyledi.

Hangi Diş Hastalıkları Endodontik Tedavinin Kapsamına Girer?

-Dişin içindeki pulpa ve diş çevre dokularından kaynaklanan ağız ve yüz ağrılarının tanısının konması ve tedavi edilmesi

-Bu pulpa hastalıklarının önlenmesi ve eğer diş uygunsa kanal tedavisi yapmadan canlı pulpa uygulamalarıyla dişin tedavi edilmesi

-Kök kanal tedavilerinin yapılması

-Daha önce kanal tedavisi yapılmış fakat başarısız olmuş dişlerin tekrar kanal tedavisinin yapılması yani “Retreatment” tedavisi

-Travmaya uğramış dişlerin tedavisi

-Endodontik cerrahi uygulamaları, toplum dilinde dişin kök ucunun kesilmesi işlemi

-Endodontik tedavi görmüş ve kararma yapmış dişlerin beyazlatılması

-Dişin ağızda görünen kuron kısmının kırılması sonucu sadece ağızda kök kaldığı durumlarda, bu kökü implant gibi kullanmak amacıyla kökün içine post denen parçaların yerleştirilmesi ve bu sayede bu köklerin kullanılmasını sağlamak

Dişlerde Çürük Nasıl Oluşur?

Dr. Aykut Kanat, dişlerin çürümesine bakterilerin neden olduğuna dikkat çekerek bu süreci şöyle açıkladı: “Aslında çürük dediğimiz olay, dişlerimize tutunan bakterilerle başlıyor. Yediğimiz besinlerin artıkları ağzımızda kaldığı zaman bu bakteriler besleniyor. Beslendikten sonra da her alınan besinde olduğu gibi onlarda bunları atıyor ama asit olarak. Bu asitte sert olan diş yapımızı eritiyor ve çürükler başlıyor. Dişin en dış tabakası olan mineden başlayan bu süreç, dişler düzenli fırçalanmazsa sert doku olan dentine geçer ise artık dişlerimizi fırçalasak da diş hekimimiz tarafından müdahale edilmesi gereken bir durum haline gelir. Çünkü bu evreden sonraki çürükler kendi kendine iyileşemez. Eğer ihmal edilirse çürük daha da ilerler ve dentinin altındaki diş pulpasına ulaşır. Çürüğün ilerlemesi demek, bakterinin de beraberinde pulpaya ulaşması demektir. Sonrasında zaten istesek de istemezsek de buradaki sinirler etkilenir ve aşırı ağrı sebebiyle diş hekimimize başvurmak zorunda kalırız.”

Kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır?

Diş Hekimliğinin şu an dünyadaki en önemli amacının; insanların kendi öz dişlerini olabildiğince uzun yıllar ağızda tutmayı sağlamak olduğunu ifade eden Dr. Kanat, çürüğün ilerlediği durumlarda veya travma gibi sebeplerle, dişin damar ve sinirlerinin bulunduğu pulpa dokusunun iltihaplanabileceğini veya mikroorganizmaların yerleşmesiyle enfekte olabileceğini belirterek, bu durumda, pulpa dokusunun çıkarılması ve bu bölgenin temizlenerek, dokular ile uyumlu bir kanal dolgu maddesi ile doldurulmasına “Kanal Tedavisi” dendiğini açıkladı.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ağız hijyenine dikkat edildiği takdirde ömür boyu ağızda kalabileceğini söyleyen Dr. Aykut Kanat, “Fakat ağız bakımımız yeterli değil ise ve diş hekimimize düzenli kontrollere gitmiyorsak kanal tedavisi öncesi nasıl dişimiz çürüdü ve tedavi edilmek zorunda kaldıysa, aynı kaderi tekrar yaşamak zorunda kalırız” dedi.

Türkiye’de kanal tedavisinin yaşının olmadığına, 8-9 yaşındaki çocukların bile daimi dişlerine kanal tedavisi uyguladıklarına vurgu yapan Dr. Aykut Kanat, kanal tedavisinin uygun vakalara her yaşta uygulanabileceğini ifade etti.

Diş Fırçalama Testi Nedir?

Bazı hastaların, dişlerini fırçaladığı halde diş çürükleriyle karşı karşıya kaldığını da ifade eden Dr. Aykut Kanat, başarısız bir fırçalamanın ve yanlış tekniklerin de çürüklere neden olabildiğini ifade ederek kişiye özel bir fırçalama tekniği olduğunu bunu da belirleyebilmek için Diş Hekimine giderek yapılacak olan bir “Diş Fırçalama Testi” ile belirlenebildiğini açıkladı. Dr. Kanat bu testi şöyle anlattı: “Bu testte plakları boyayan bir tablet var. Hastamız dişleri fırçalamadan kliniğe gelir. Biz bu plakların görünür hale gelmesini sağlarız daha sonra hastanın normal şekilde dişlerini fırçalamasını isteriz ve burada kaldıramadığı plağı belirlemiş oluruz nihayetinde hastaya kendisine özel, doğru olan diş fırçalama tekniklerini anlatırız” şeklinde açıklayarak kişilerin mutlaka bu testi yaptırması gerektiğini söyledi.

www.facebook.com/draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …