Dişte bonding uygulaması nedir?

Herkesin merak ettiği “Bonding” uygulaması nedir?

Bonding uygulaması çürümüş, çatlamış, kırılmış, renkleşmiş veya şekil olarak göze hoş gelmeyen dişlerde, diş renginde kompozit materyaller kullanılarak bu kusurların giderilmesi ve estetik bir görünüm kazandırılması işlemidir. Ayrıca bonding uygulamaları, dişlerden çürük haricinde herhangi bir aşındırma yapılmaksızın diğer estetik uygulamaların aksine, laboratuvar işlemleri olmadığından dolayı tek seansta başarıyla tamamlanabilmektedir.

bonding
bonding

Bonding uygulamaları diğer estetik uygulamalara nazaran hem daha kolay, hem de daha ekonomiktir. Bonding uygulamaları aynı zamanda diş boylarının uzatılması, dişler arasındaki boşlukların (diastema) kapatılmasında da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bonding uygulamalarının başarısında en önemli faktörler hekimin bonding hakkındaki bilgi seviyesi, tecrübesi ve kullanılan materyallerin kalitesidir. Ayrıca bonding uygulamasının hassas bir teknik olmasından dolayı, hekim konsantrasyonu için uygun klinik ortamının sağlanması ve büyütme altında çalışılması başarıyı arttıracaktır.

Bonding uygulaması nasıl yapılır?

Bonding uygulamalarında dişlerde çürük temizleme işlemi yapılmayacaksa, genellikle anestezi dahi yapılmadan işlem tamamlanabilmektedir. Bonding işlemi çocuklardan, yaşlılara tüm yaş gruplarına uygulanabilmektedir. Bonding uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak ve bu işlemin size uygun olup olmadığını öğrenebilmeniz için diş hekiminizin görüşüne başvurabilirsiniz.

Mutlu gülüşler!

Uzman Diş Hekimi Aykut KANAT (Uzm. Dt.)

Oral İmplantoloji, Endodonti Uzmanı

diş çekimi
Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …