Gebelikte dişlerimizle ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

Gebelikte dişlerimize nasıl bakmalıyız? Gebelikte diş bakımı nasıl yapılır? Gebelikte nelere dikkat etmeliyiz?

Gebelikte tabi ki kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için her şeye dikkat ediyorsunuzdur. Aslında hamilelikte kendinize gösterdiğiniz özenin, ağızdan başlaması gerektiğini biliyor muydunuz?

Çünkü bu dönemdeki ağız bakımı performansınız, tüm yaşamınız boyunca ağız ve diş sağlığınızı etkileyebilecek ölçüde önem taşımaktadır. Ağzınızın vücudunuz için bir giriş kapısı olduğunu ve mikroorganizmaların bu kapıdan vücudunuza girebileceğini unutmamalısınız.

Ağız sağlığınızın, hamilelik boyunca bebeğinizin sağlığını da etkileyebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Diş ve diş etlerinize gerekli özeni gösterirken, artık iki kişilik beslendiğiniz için dengeli bir şekilde, besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelisiniz.

Bebeğinizin diş gelişimi hamileliğinizin 3-6. aylarında başlamaktadır bu açıdan; kalsiyum, A, C ve D vitamini bulunan gıdaları tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Hamilelik, ağız ve diş sağlığına normalden daha fazla dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte bazı anne adaylarında, hamilelik gingivitisi dediğimiz diş etlerinde iltihabi ve kanamalı bir tablo görülebilir.

Hamileliğin ilk ayından itibaren, hormon değişimi ve dişlerdeki plağın etkisiyle görülmeye başlayabilir. Burada önemli olan hormon seviyenizin değişiminden ziyade dişlerinizdeki plaklardır. Hormon değişimi, plağın etkisinin ortaya çıkmasını hızlandırır.

Bu açıdan dişlerinizi günde 2 defa 2 dakika sürecek şekilde fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve diş hekiminize rutin kontrole gitmeniz oldukça önemlidir. Mutlu gülüşler!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dişte bonding uygulaması nedir?

Herkesin merak ettiği “Bonding” uygulaması nedir? Bonding uygulaması çürümüş, çatlamış, kırılmış, renkleşmiş veya şekil olarak …