implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır?

Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık diş kayıpları sebebiyle takılıp çıkarılan protezlerin (takma diş) kullanımı giderek azalmaktadır. Bu azalımın en önemli nedeni, takılıp çıkarılan protezlerin ağızda sabit durmaması ve çiğneme etkinliğinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu noktada implantlar, doğal dişler gibi sabit olmaları ve çiğneme açısından da doğal dişlere benzemeleri açısından iyi seçenek olmaktadır.  İmplant, çekilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökü görevi gören parçalardır. İmplantlar yapıldıktan sonra üzerine porselen türevi dişler yapılarak estetik ve fonksiyonel olarak kaybettiğimiz dişlerimizi geri kazanmış oluruz.

İmplant operasyonu ne kadar sürer?

İmplant operasyonları; hastanın genel sağlık durumu, çene kemiğinin durumu ve yapılacak ileri cerrahi tekniklerin (sinüs lifting, sagital split osteotomisi vb.) olup olmamasına göre değişken süreler alabilmektedir. Standart bir prosedür uygulanacaksa, genellikle implant başına 15-20 dk gibi bir sürede işlem tamamlanabilmektedir.

İmplant operasyonu ağrılı mıdır?

Hayır. İmplant operasyonu sırasında lokal anestezi kullanılarak işlem yapılacak alan hissizleştirilir ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Peki anestezinin etkisi geçince ağrım olur mu? Ne kadar sürer?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra yapılan işlemin çeşidine ve boyutuna göre genellikle ağrı kesicilerle geçen ağrılar hissedilebilir. İlk günün sonunda genellikle bu ağrılarda geçmektedir.

implant tedavisi nasıl yapılır?
implant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant yapıldığında, aynı gün dişimde yapılabilir mi?

İmplantların yapıldığı gün dişlerinde implantların üzerine bağlanması işlemine ‘’immediat yükleme’’ denilmektedir. Bu işlemin uygulanması için belirli kriterler bulunmaktadır. Hastalarımızın uygun kriterleri taşıdığı durumlarda, implant ile aynı gün dişleri de yapılabilmektedir.

Standart prosedürde implant yapıldıktan ne kadar süre sonra dişlerim yapılır?

İleri cerrahi uygulamalarının yapılmadığı ve hastanın sistemik bir rahatsızlığının bulunmadığı durumlarda implantların yapıldığı bölge ve kemik kalitesi de değerlendirilerek 2-3 ay gibi bir süre sonra dişlerin yapımı başlar. Bu sürenin beklenmesinin sebebi ise implant ve çene kemiği arasında bağlantının (osseointegrasyon) oluşmasını beklemektedir.

İmplant sonrası gerekli süre beklendikten sonra dişlerimin yapılması ne kadar süre alır?

İmplant operasyonu sonrası, diş eti çıkış profili oluşturulduktan sonra uygulanacak protetik yönteme ve tekniğe göre ortalama 1 – 5 gün içerisinde provaları yapılarak dişler bitirilir ve uygulanır.

İmplant fiyatları ne kadar? Maliyetli bir işlem mi?

İmplant fiyatları; kullanılan implantın markası, operasyon sırasında kullanılan malzemeler, uygulanacak cerrahin çeşidi gibi etmenlerle değişmektedir. İmplant harici; köprü veya hareketli protez gibi yöntemlere göre, implant fiyatları ilk etapta daha maliyetli gibi görünse de uzun vadede implantlar sunduğu konforun yanında maddi olarak da daha avantajlı olmaktadır.

Uzm. Dt. Aykut Kanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dişte bonding uygulaması nedir?

Herkesin merak ettiği “Bonding” uygulaması nedir? Bonding uygulaması çürümüş, çatlamış, kırılmış, renkleşmiş veya şekil olarak …