İmplant tedavisi nedir ve nasıl yapılır?

İmplant tedavisi nedir ve nasıl yapılır?

İmplant, çene kemiğinin içine kaybettiğimiz dişlerimizin yerine yerleştirilen ve kaybettiğimiz dişlerin fonksiyonunu yeniden kazanmamızı sağlayan biyo-uyumlu bir materyaldir.

Yapısal olarak olarak çeşitli şekil ve bileşenlerden oluşabilmektedir. Piyasada farklı markaların, çeşitli form ve bileşenlere sahip implantlarını görebiliriz. Güncel yaklaşımlarda, bu implantlar silindirik formda (vida benzeri yapı) ve titanyum ağırlıklı bileşimlerden oluşmaktadır.

Peki, kaybettiğimiz dişlerimizi nasıl geri kazanabiliriz?

Kaybettiğimiz dişlerimizin fonksiyonunu yeniden kazanabilmemiz için farklı seçenekler mevcuttur. Kaybettiğimiz dişimiz en arkada bulunan dişimiz değilse, köprü de bir tedavi seçeneğidir.

Ancak köprü yapılabilmesi için, çekilen dişimizin her iki tarafındaki dişlerin kesilerek köprü için hazırlanması gerekmektedir. Yani sağlam iki dişimize müdahale etmek zorunda kalınmaktadır. Ayrıca çekilen dişin yerindeki kemikte zamanla erime gerçekleştirmektedir. Yani ileride diğer dişlerin de kaybedilmesi durumunda, kemik erimesi oluşmuş olacağı için implant yerleştirilemeyecek veya ancak kemik tozu (greft) konulması gibi ek cerrahi işlemler sonrası implant yerleştirilmesi mümkün olacaktır.

Çekilen dişin fonksiyonu implant uygulaması ile sağlandığı durumda; hem çevredeki sağlıklı dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmayacak, hem de bu bölgedeki kemik kaybının önüne geçilmiş olacaktır. Uygun kemik miktarı bulunduğu ve hastaya bu tedavinin uygulanmasını engelleyecek herhangi sistemik bir hastalığı bulunmadığı sürece implant tedavisi hasta açısından en uygun tedavi yöntemidir.

Uzman Diş Hekimi Aykut KANAT (Uzm. Dt.)

Oral İmplantoloji, Endodonti Uzmanı

diş çekimi
Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …