Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat: “Hangi Diş Macunu Kullanılmalı?”

Uzman Diş Hekimi Aykut KANAT:

Hangi diş macununu kullanmalıyım?

Dişlerimi düzenli fırçalıyorum fakat hangi diş macununu kullanmam gerekir? Ağız hijyenimizin sağlanması için yapılan işlemlerin ana hedefi dişlerimizdeki plağın uzaklaştırılması ve yeniden birikmesinin önlenmesidir. En etkili yöntem ise dişlerimizin mekanik olarak temizlenmesi yani diş fırçalama, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanımı gibi işlemlerdir. Ağız gargaraları ancak yardımcı yöntemler olabilirler. Tek başına diş macunu ile ağız hijyeninin sağlanması mümkün değildir.

Diş macunları, diş yüzeyinde ve aralarında biriken artıkların dişe ve ağız dokusuna zarar verilmeden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. İçerisinde bulunan aşındırıcılar sayesinde, dişlerimizdeki plağının uzaklaştırılmasını kolaylaştırırlar. İçerdikleri koruyucu ve tedavi edici ajanlar sayesinde plak gelişimi ve diştaşı oluşumunu baskılar, kök hassasiyetlerini azaltır, başlangıç aşamasındaki diş çürüklerinin ilerlemesini durdururlar.

Piyasada farklı içeriklere sahip sayısız diş macunu bulunmakta, bu yüzden bizlerin de hangi macunu seçeceğimiz konusunda kafası karışıyor. Bu macunlarda benzer etkiye sahip farklı etken maddeler bulunmaktadır.

Herhangi bir diş-dişeti problemimiz mevcut değilse, hangi diş macununu kullandığımızın bir önemi yoktur. Ancak belirli periyotlarda yapılarındaki farklı maddelerden yararlanmak üzere değişik diş macunlarını kullanmamız diş sağlığımız açısından avantaj sağlayabilir.

Doğru bir diş fırçalama yöntemimizin olup olmadığı ve diş plağını tamamen uzaklaştırıp uzaklaştıramadığımız daha büyük öneme sahiptir. Diş hekimimize başvurarak bizim için uygun olan diş fırçalama yöntemini belirlememizde yarar var.

Herkese mutlu gülüşler!

Uzman Diş Hekimi Aykut KANAT Uzm. Dt.

Oral İmplantoloji, Endodonti Uzmanı

Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat
Uzman Diş Hekimi Aykut Kanat

Uzm. Dt. Aykut Kanat, ilköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2007 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2012 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almaya hak kazanarak, doktora eğitimine başladı. Bu sırada İstanbul’da çeşitli kliniklerde implant ve estetik uygulamalar üzerine yoğunlaşan Dr. Kanat, öncelikli olarak hastalarının kendi dişlerinin sağlıklı şekilde ağızda tutulması fikrini benimsedi. Bu doğrultuda 2013 yılında girdiği Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ile ESOGU Endodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi almaya hak kazandı. 2016 yılında “Güncel Teknikler ile Endodontik Tedavileri Tamamlanan Dişlerin Periapikal Durumunun Değerlendirilmesi” konulu uzmanlık tezini verdi ve “Uzman Diş Hekimi” ünvanı aldı. Dr. Kanat dünyanın çeşitli ülkelerinde endodonti, implant ve estetik diş hekimliği üzerine eğitim aldı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

facebook.com / Uzm.Dt.Aykut Kanat

instagram / draykutkanat

Bunlar da ilginizi çekebilir

implant tedavisi nasıl yapılır?

implant tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile yeni seçenekler çıktıkça artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir